Wykłady gościnne na gdańskiej iberystyce

WYKŁADY GOŚCINNE NA GDAŃSKIEJ IBERYSTYCE 21 MAJA 2024 ROKU, SALA 024, godz. 9.45 wystąpią czołowi przedstawiciele literatury z kręgu chicano CARLOS MORTON i SANTIAGO VAQUERA-VÁSQUEZ w ramach wykładu zatytułowanego Cruzadores de fronteras: dos escritores chicanos; o godzinie 11.15 będziemy gościć badaczkę z Uniwersytetu w Kadyksie, LORENĘ CALVO MARISCAL, która wygłosi wykład z zakresu wiedzy o Hiszpanii współczesnej pod tytułem Inmigración y asilo en España.  Una aproximación a la política migratoria...

Kilka słów o prelegentach

Carlos Morton, mieszkający na pograniczu Meksyku i Stanów Zjednoczonych dramatopisarz,  jeden z czołowych reprezentantów literatury z kręgu chicano. Wykłada na Wydziale Teatru i Tańca w University of California w Santa Barbara, gdzie przez pewien czas kierował również Center for Chicana and Chicano Studies. Prowadzi zajęcia z dramatopisarstwa i sztuk dramatycznych na uniwersytetach w Teksasie, Kalifornii, Meksyku, a nawet w Polsce. Jego sztuki doczekały się ponad stu inscenizacji w Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami.

Santiago Vaquera-Vásquez to pisarz i naukowiec specjalizujący się w literaturze chicano, a także wykładowca na Uniwersytecie w Nowym Meksyku. Jego prace akademickie na temat kultury pogranicza amerykańsko - meksykańskiego były publikowane w czasopismach i antologiach w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a jego dzieła literackie – dodatkowo w innych krajach Ameryki Łacińskiej oraz we Włoszech. Wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe konferencje w celu przedstawienia swej twórczości szerokim rzeszom słuchaczy.

Lorena Calvo Mariscal, wykładowca Uniwersytetu w Kadyksie na kierunku Stosunki Międzynarodowe. W centrum jej zainteresowań znajdują się migracje i prawa człowieka. Jest także koordynatorką Observatorio SEA-EU para la Migración y los Derechos Humanos. Bierze udział w pracach badawczych rejonu Cieśniny Gibraltarskiej w ramach “Centro de Estudios Internacionales y Europeos del Área del Estrecho”.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Załącznik Rozmiar
Zaproszenie na wykłady gościnne 137.47 KB
Pokaż rejestr zmian