Z inicjatywy Rektora UG, prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz gdańskich filmoznawców pod przewodnictwem prof. dr. hab. Mirosława Przylipiaka z Zakładu Filmu i Mediów Instytutu Badań nad Kulturą oraz prodziekana ds. nauki i współpracy międzynarodowej na Wydziale Filologicznym UG, podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2021/22 na Uniwersytecie Gdańskim otwarte zostało Uniwersyteckie Centrum Filmowe. Dzięki życzliwemu poparciu prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy nowej jednostce nadane zostało imię wybitnego polskiego reżysera Mistrza Andrzeja Wajdy, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość połączona z powołaniem Centrum Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego oraz wernisażem wystawy rysunków Andrzeja Wajdy zatytułowanej Wajda. Człowiek z Gdańska ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się 4 października 2021 o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład inauguracyjny wygłosił działalność Centrum Filmowego UG im. A. Wajdy wygłosił dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG z Zakładu Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym UG.
Gdańscy filmoznawcy o inicjatywie powstania Centrum Filmowego:
Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy jest nową jednostką, której zadaniem jest kontynuowanie długiej, sięgającej lat 70. tradycji filmoznawczej na Uniwersytecie Gdańskim, a także koordynowanie już istniejących, różnorodnych działań związanych z kulturą filmową i rozwijanie nowych. Początki gdańskiego filmoznawstwa sięgają połowy lat 70., od tego czas krok po kroku budowaliśmy siłę ośrodka, który obecnie jest dobrze rozpoznawalny w kraju i za granicą. Obecnie prowadzimy dwa kierunki studiów (Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz Produkcja form audiowizualnych), które mieszczą się w dziesiątce najpopularniejszych kierunków na naszej uczelni. Studenci nie tylko uczą się o filmie, ale również organizują imprezy filmowe i realizują własne filmy. Ponadto, wydajemy w ramach UG pismo naukowe „Panoptikum”, znajdujące się na ministerialnej liście czasopism punktowanych, oraz internetowy magazyn filmowy „Cinerama”, w którym publikują głównie nasi studenci; wydajemy również książki w ramach „linii filmowej”, prowadzonej przez Wydawnictwo UG. Organizujemy krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone kulturze audiowizualnej (w 2019 roku zorganizowaliśmy największą w Europie konferencję tego typu), a także festiwale i przeglądy filmowe (np. CineramaFest). Do tego dochodzą projekcje filmowe ułożone w cykle edukacyjne, noszące nazwy akademii: Akademia Filmu Polskiego oraz Akademia Filmu Dokumentalnego. Każda z nich polega na cotygodniowych projekcjach filmowych obudowanych wykładami i dyskusjami. Od 25 lat działa też Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki”, który jednak pozostanie poza strukturą Centrum Filmowego.
Jeśli więc chodzi o film, to dzieje się na Uniwersytecie Gdańskim bardzo dużo. Zadaniem Centrum jest te działania skoordynować, zintensyfikować i rozwinąć. Zasadnicze kierunki działania Centrum będą następujące:
Wszystkie działania Centrum będą realizowane przy ogromnym udziale studentów, rolą pracowników będzie studentom pomóc, ukierunkować. Centrum będzie również otwarte na miasto i otoczenie społeczne, w założeniu ma stać się znaczącym miejscem na mapie kulturalnej Trójmiasta. Wreszcie, Centrum będzie dbało o kontakty międzynarodowe, wzmacniając międzynarodową pozycję Uniwersytetu Gdańskiego, promując polską kulturę i wzbogacając naszą wiedzę o kulturze ludzi z innych stron świata.
Oprac. dr Anna Malcer-Zakrzacka