fbpx Żywot Jana Heweliusza po hiszpańsku w wykonaniu studentów iberystyki | Wydział Filologiczny

Żywot Jana Heweliusza po hiszpańsku w wykonaniu studentów iberystyki

W ramach XII. Bałtyckiego Festiwalu Nauki studenci iberystyki z Katedry Filologii Romańskiej wystawili sztukę w języku hiszpańskim, napisaną przez Norę i Andrzeja Orłowskich, zatytułowaną Jak Paco z Vigo do Heweliusza trafił. Znaleźliśmy się w  Gdańsku w  drugiej  połowie  XVII wieku. Słynny gdański astronom Jan Heweliusz znajdował się wówczas u  szczytu, jak byśmy dziś powiedzieli, swojej aktywności naukowej i biznesowej. Poza intensywną eksploatacją unikatowego  obserwatorium astronomicznego  i rodzinnego browaru,  wtajemniczył w magię astronomii swoją, zupełnie nową 17-letnią małżonkę. W sztuce Jak Paco z Vigo do Heweliusza trafił czekała go jednak nieoczekiwana komplikacja. Hiszpański żeglarz Paco wygrał z kolegami prawo do odwiedzenia jego słynnego obserwatorium, co spowodowało wiele nieoczekiwanych perypetii. W sztuce wystąpili studenci I roku iberystyki na Wydziale Filologicznym UG.
Fot. Izabela Śliwińska

poniedziałek, 28 lipca 2014 roku, 10:43