fbpx Order Imperium Brytyjskiego dla Profesora Jerzego Limona oraz nowa książka "Młot na poetów" | Wydział Filologiczny

Profesor Jerzy Limon z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera przez Królową Elżbietę. Order został wręczony 29.01.2015 przez Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce. Profesora Limona uhonorowano za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej. Wśród odznaczonych tym orderem są m.in. Ignacy Paderewski i Szymon Wiesenthal.
Panu Profesorowi, Oficerowi Orderu Imperium Brytyjskiego, serdecznie gratulujemy!
Fot. Rafał Placek

We wtorek 20.01.2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury odbyło się w spotkanie z profesorem Jerzym Limonem, promujące jego najnowszą książkę „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów”, wydaną nakładem oficyny Słowo/obraz terytoria. Autor próbuje  opisać w niej zawiłą naturę historii, powracając  co rusz do epizodu z życia króla angielskiego Jakuba I Stuarta. Jest jednak czymś znacznie więcej, niż tylko opisem elżbietańskiej Anglii. Autor bada historię pod kątem czasu, pamięci, postrzegania czy ram kontekstowych. Czytelnik znajdzie tu nawiązania do mitologii greckiej, mediów społecznościowych czy fizyki kwantowej. A na sam koniec może zmierzyć się z nowopoznaną wiedzą, zagłębiając się w rozdział interaktywny.

Choć z przyczyn losowych spotkanie autorskie odbyło się bez autora (który jednak obecny był duchem, a czasem i, dzięki dobrodziejstwom technologii, głosem), nie  zabrakło na nim takich atrakcji, jak: projekcja fragmentów „Historii” Grzegorza Jarzyny (również z resztą opisanej w książce), odczyt jednego z rozdziałów „Młota” czy część pod wieloznaczną nazwą „Krea(k)cja”, pod którą krył się proces tworzenia przez Kiejstuta Bereźnickiego ilustracji, którą pod koniec spotkania mógł wylosować jeden ze szczęśliwych nabywców książki.
Tekst: Magda Kożyczkowska, zdjęcia: Marta Nowicka
piątek, 30 stycznia 2015 roku, 12:31