fbpx Konferencja naukowa "Ciało i ponowoczesność. Kulturowe i antropologiczne wizje cielesności" | Wydział Filologiczny

Ciało i ponowoczesność.

Kulturowe i antropologiczne wizje cielesności

Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny
21 – 22 marca 2015 (sobota – niedziela)
Ciało i ponowoczesność. Kulturowe i antropologiczne wizje cielesności
Pracownia Badań nad Snem, Pamięcią i Wyobraźnią Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza studentów i doktorantów na Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową „Ciało i ponowoczesność. Kulturowe i antropologiczne wizje cielesności”, która odbędzie się w dniach 21-22 marca 2015 na Uniwersytecie Gdańskim.

Przemiany, jakie dokonały się w ostatnich dekadach znacząco zmieniły postrzeganie cielesności. Jego ponowoczesne oblicza są ściśle związane z transformacjami. Zakres rozumienia cielesności wciąż ewoluuje, a dawne kulturowe kryteria uległy rozmyciu. Czy można odnaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania o miejsce ciała w dzisiejszej cywilizacji i kulturze?

W ramach wydarzeń towarzyszących 17.03. o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście "Ciało - modyfikacje/transformacje" – moderacja: dr Monika Bokiniec (IFSiD, UG), goście: prof. Grzegorz Klaman (ASP), dr Anna Kłonkowska (IFSiD), mgr Iwona Zając (ASP). Debatę poprzedzi pokaz filmów z cyklu Artyści w sieci
21.03. o 18:30  na UG odbędzie się pokaz filmów Artura Żmijewskiego Powściągliwość i praca (1995), Ogród botaniczny ZOO (1997), Oko za oko (1998), KR WP (2000), Karolina (2001), Na spacer (2001), Lekcja śpiewu (2001), 80064 (2004) połączony z prelekcją autora do swoich filmów.
Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (UG), prof. dr hab. Grzegorz Klaman (ASP Gdańsk) i dr Magdalena Radomska (UAM). Spotkanie poprowadzi prof. UG dr hab. Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

Uniwersytet Gdański, Wydział Filologiczny, Instytut Filologii Polskiej
Pracownia Badań nad Snem, Pamięcią i Wyobraźnią UG
MWM Art Film, dr Wanda Dittrich, mgr Mariusz Hybiak, mgr Mariusz Wirski