fbpx Profesor Jerzy Limon laureatem Medalu św. Wojciecha oraz Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności | Wydział Filologiczny

Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności dla Profesora Jerzego Limona

Profesor Jerzy Limon laureatem Medalu św. Wojciecha

Profesor Jerzy Limon z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został wyróżniony przez Radę Miasta Gdańska Medalem św. Wojciecha.
Medale św. Wojciecha i Mściwoja II to najwyższe wyróżnienia - obok honorowego obywatelstwa miasta - przyznawane przez radę od 1997 r., w tym roku zatem po raz 19. Profesorowi Limonowi laur przyznano za "wytrwałe i konsekwentne kultywowanie i rozwijanie gdańskich tradycji teatralnych i za stworzenie w Gdańsku ważnego w skali światowej centrum szekspirowskiego". Medale św. Wojciecha i Mściwoja II otrzymują osoby, instytucje, organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju. Profesor Limon znalazł się w gronie wyróżnonych medalami, które otrzymali także m.in.: historyk Andrzej Drzycimski za działalność społeczną, naukową i publicystyczną, a szczególnie za dwutomową monografię o Westerplatte "Reduta w budowie 1926-1939" i "Reduta wojenna 1939", która jest "ukoronowaniem wieloletnich badań autora, przywracających godność i sens bohaterskiej Obronie Westerplatte" oraz była wicemarszałek Sejmu Olga Krzyżanowska za "wieloletnią wybitną działalność w Solidarności, Sejmie i Senacie RP, w której wyróżniała się prawością i dbałością o dobro Polski i Gdańska, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia i polityki społecznej".
Uroczystość wręczenia wykonanych ze srebra medali odbędzie się w poniedziałek 15 czerwca 2015 podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa.
W dziewięcioosobowej kapitule medali św. Wojciecha i Mściwoja II, ustalającej co roku listę laureatów, zasiadają m.in.: przedstawiciele świata nauki prof. Jerzy Młynarczyk, znawcy historii Gdańska, dr Andrzej Januszajtis, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, aktor Jerzy Kiszkis, wioślarz Adam Korol i przedsiębiorca Piotr Soyka.
Do tej pory przyznano 79 medali św. Wojciecha oraz 133 medale Mściwoja II.

Profesor Jerzy Limon z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG, inicjator powstania i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego został uhonorowany prestiżową nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.
W uzasadnieniu nagrody czytamy: "Tegoroczny laureat prof. Jerzy Limon, obejmującymi okres 25 lat działaniami, doprowadził do powstania niezwykłego dzieła - Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nawiązującego do wielkiej tradycji Gdańska, gdzie już cztery wieki temu, w Szkole Fechtunku, pierwszym publicznym teatrze ówczesnej Rzeczypospolitej, grano sztuki Szekspira. Prof. Limon potrafił zespolić lokalne środowisko, a także wybitnych polskich reżyserów i aktorów do wspólnego działania oraz pozyskać przychylność i wsparcie samorządów Województwa Pomorskiego i miasta Gdańska, czego rezultatem jest najbardziej nowoczesny polski teatr, imponujący zarówno wspaniałą architekturą, jak i ogromnymi możliwościami technicznymi". Wręczenie nagrody odbyło się 4 maja 2015 na Wawelu.
Nagroda Polskiej Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich nazywana „polskim Noblem” ustanowiona została przez Erazma Jerzmanowskiego w 1912 r. Była przyznawana w latach 1915–1938 za działalność naukową i dobroczynną. Dotychczasowymi laureatami nagrody od 2009 roku są m.in.: Janina Ochojska-Okońska, prof. Jerzy Nowosielski,  prof. Maciej W. Grabski (I Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej).
Naszemu znakomitemu Laureatowi gratulujemy!
Tekst dr Anna Malcer-Zakrzacka
poniedziałek, 15 czerwca 2015 roku, 11:20