Grupa doktorantów i doktorów Wydziału Filologicznego pod nazwą MWM Art Film w składzie doktoranci Mariusz Wirski i Mariusz Hybiak oraz dr Wanda Dittrich autorzy filmów krótkometrażowych osiągnęli sukces. W ostatnich miesiącach 2 prace Mariusza Wirskiego – jako jedynego Polaka – zostały włączone do międzynarodowej kolekcji filmowej Shoah Film Collection. Są to filmy 45-39 oraz Pan Werner.
http://dts.engad.org/blog/?p=304
http://sfc.engad.org/video/?p=740
Film 45-39 (który był niedawno prezentowany także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Euroshorts 2015) to eksperymentalna impresja dokumentalna dotycząca możliwości manipulacji obrazem historii oraz kreacji kontekstami w zależności od spojrzenia twórcy. Jest to zarazem nietypowa interpretacja Powstania Warszawskiego z perspektywy postpamięci. Materiał oparty na archiwalnych nagraniach z Warszawy czasów wojennych i przedwojennych zostaje przetworzony z zachowaniem dystansu odautorskiego. Stosowane zabiegi o charakterze strukturalnym pozwalają na modyfikacje czasu i przestrzeni.
Film Pan Werner jest krótkim dokumentem opowiadającym o byłym więźniu obozu koncentracyjnego w Stutthofie, Wernerze Rzeźnikowskim. Bohater filmu wspomina wydarzenia przedwojenne oraz wojenne z perspektywy wpływu jego doświadczeń na późniejsze życie. Film rezygnuje z wizualizacji opowieści bazując na niemożliwości ukazania niewyrażalnego. Obie prace są ściśle związane z badaniami prowadzonymi przez grupę w ramach pracy nad doktoratem.
W roku 2015 także inne prace Mariusza Wirskiego oraz grupy MWM Art Film pokazywano na festiwalach: Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato, Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA oraz Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA (animacja „W starym kinie” z 2014 roku).