Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Katedra Historii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej UG
Pracownia Schulzowska w Instytucie Filologii Polskiej UG
organizują ogólnopolską konferencję naukową
Schulz – słownik mówiony
Gdańsk, 18-19 listopada 2016 roku.
Zapraszamy Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji literaturoznawczej, której celem będzie kontynuacja „Słownika schulzowskiego”.
Pierwsza część słownika powstała z inicjatywy Włodzimierza Boleckiego, Jerzego Jarzębskiego i Stanisława Rośka w 2002 roku. Jego autorzy już w wówczas mieli świadomość, że w jednej książce nie da się zamknąć obszernej problematyki obecnej w dziele Brunona Schulza i skonceptualizowanej w postaci haseł słownikowych. Liczne i ważne terminy związane z dziełem autora „Sklepów cynamonowych” nie znalazły się z racji objętości w edycji książkowej słownika.
Przekonani jesteśmy, że praca nad „Słownikiem schulzowskim” powinna być kontynuowana i zapraszamy Państwa do współuczestnictwa w jego tworzeniu.
W związku z tym postanowiliśmy zorganizować konferencję, która w całości będzie poświęcona prezentacji nowych haseł do planowanej kontynuacji słownika. Wygłoszone podczas konferencji hasła będą tworzyły korpus planowanych zeszytów naukowych w całości przedstawiających kolejne hasła związane z życiem i twórczością Brunona Schulza.
Forma ustnej prezentacji pozwoli na wymianę poglądów, opinii komentarzy i sprawi, że mające powstać zeszyty naukowe będą wspólnym dziełem licznego grona schulzologów, które, tak jak słownik z 2002 roku, staną się ważną pozycją w badaniach nad twórczością drohobyckiego pisarza.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej konferencji.
Organizatorzy: