fbpx Spotkanie z prof. Ewą Graczyk | Wydział Filologiczny

Spotkanie z prof. Ewą Graczyk

z
"Polki w czasach socjalizmu" zaprezentuje profesorka Uniwersytetu Gdańskiego, pisarka i działaczka feministyczna Ewa Graczyk. Drugi w Gdańsku wykład na stulecie praw wyborczych kobiet z cyklu Polka Niepodległa 18 kwietnia 2018, godz. 18.00. Sala wystaw czasowych Europejskiego Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1.

Zdaniem Ewy Graczyk sytuacja Polek w czasach socjalizmu jest bardzo niejednoznaczna. Z jednej strony mamy więc system przymusu i nieudolności systemu, z drugiej - awans społeczny i otwarcie dróg rozwoju dla milionów kobiet. To także okres "wyrwania" kobiet spod władzy kościoła, to czas emancypacji.

Spotkanie z Ewą Graczyk współtworzy cykl spotkań z wybitnymi kobietami nauki, kultury, sztuki i polityki organizowanych co miesiąc w Europejskim Centrum Solidarności. Cykl jest szansą, by przyjrzeć się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet: ich praw, dokonań, życia codziennego. Zapraszamy w podróż przez dzieje naszego kraju z perspektywy innej niż historia wojen i podbojów, obowiązująca w powszechnym systemie edukacji. Przewodniczkami w tej podróży są kobiety, które w swoim życiu i działaniach także starają się realizować ideały niepodległych Polek.

Idea wykładów pojawiła po tym, gdy jasnym stało się, że na Stulecie Niepodległości głos kobiet jest mało słyszalny. Pomysłodawczynią Polki Niepodległej jest Beata Maciejewska z Fundacji Przestrzenie Dialogu, od trzech lat Pełnomocniczka Prezydenta Słupska Roberta Biedronia ds. zrównoważonego rozwoju. Całość cyklu przygotowała rada programowa powołana przy Fundacji Przestrzenie Dialogu, w skład której weszło 8 kobiet aktywistek z całej Polski: Monika Gotlibowska, Beata Maciejewska, Marta Makuch, Karolina Skowron, Anna Strzałkowska, Monika Szadkowska, Małgorzata Tkacz-Janik, Danuta Wawrowska.

Organizatorzy: Fundacja Przestrzenie Dialogu, Fundacja im. Róży Luksemburg, Europejskie Centrum Solidarności.
Wsparcie: Kongres Kobiet, Robert Biedroń Prezydent Miasta Słupska

Część wykładów odbędzie się także w Gliwicach, Katowicach, Słupsku, Toruniu i Warszawie.
Grafikę projektu wykonała Marta Frej.

Serdecznie zapraszamy :)
środa, 25 kwietnia 2018 roku, 8:54