W dniach 23-24 maja 2018 r. na Wydziale Filologicznym obchodzono Dni Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury. We wszystkich krajach słowiańskich święto obchodzone jest corocznie 24 maja. Dla Słowian to przede wszystkim dzień pamięci o dziedzictwie przodków i twórcach słowiańskiego piśmiennictwa - świętych braciach sołuńskich Cyrylu i Metodym.
Obchody święta zorganizowali wspólnie pracownicy Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich i Katedry Slawistyki. W składzie komitetu organizacyjnego znaleźli się: przewodnicząca dr hab. Zoja Nowożenowa, prof. UG, dr Aleksandra Klimkiewicz, dr Tatiana Kananowicz, dr hab. Dušan-Vladislav Paždjerski, prof. UG, dr hab. Regina Wyżkiewicz-Maksimow, prof. UG, mgr Marek Włodkowski.
Dwudniowy kalendarz imprez zyskał wymiar międzynarodowy, do współpracy włączyli się bowiem: dr Tatiana Kuzionnaja docent Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. E. Kanta (Rosja) oraz dr Tatiana Fed z Nowego Uniwersytetu Bułgarskiego w Sofii i prof. Władimir Hntow z Uniwersytetu im. Świętych Cyryla i Metodego w Wieliko Tyrnowo (Bułgaria).
Program obfitował w wystawy, wykłady, warsztaty i spotkania autorskie.
23 maja dr hab. Dušan-Vladislav Paždjerski, prof. UG otworzył w holu głównym Wydziału Filologicznego wystawę „Wuk Karadżić i jemu współcześni” przybliżającą postać serbskiego myśliciela, pisarza i uczonego, reformatora ortografii i pisma, który wniósł znaczący wkład w serbską antropologię i etnografię. Na zaproszenie dr hab. Reginy Wyżkiewicz-Maksimow, prof. UG, z wykładem gościnnym „Jak powstają ikony - dawniej i dziś” wystąpiła mgr Karolina Dąbrowska, która zaprezentowała techniki powstawania ikony, opowiedziała o szkołach ikonicznych i o własnych doświadczeniach ikonografki. Mgr Marek Włodkowski poprowadził „Warsztaty głagolicy, czyli co ma wspólnego święty Cyryl z wiedźminem?” i przedstawił metody czytania głagolicy sprzed kilku wieków. Wykład „Vistula amne discreta: starożytni Rzymianie o Polsce” wygłoszony przez dr hab. Tatianę Krynicką, prof. UG, z Katedry Filologii Klasycznej zawierał m.in. odpowiedzi na pytania: Co wiedzieli o Polsce twórcy Koloseum? Dlaczego w dziejach ziem polskich istnieje okres zwany rzymskim? Wisła czy Vistula?
24 maja przed publicznością zgromadzoną w sali teatralnej Wydziału Filologicznego z sukcesem wystąpili członkowie Studenckiego Koła Sympatyków Dziedzictwa Słowiańskiego „Aoryst”, którzy pod opieką dr Tatiany Kananowicz z IRiSW przygotowali widowisko teatralizowane pt. „Słowiański kryminał”. Przedstawienie w języku staro-cerkiewno-słowiańskim z polskimi napisami cieszyło się ogromnym zainteresowaniem studentów i wykładowców. Dr Tatiana Kuzionnaja, pracownik Instytutu Nauk Humanistycznych Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie, przedstawiła niezwykle pasjonujący wykład o zabytkach piśmiennictwa Staroruskiego, w którym poruszyła m.in. kwestie związane z okolicznościami powstawania najstarszych zabytków piśmiennictwa słowiańskiego ich autorami, technikami wykonania, materiałami i wartością dzieł dla kultury światowej. Gość wykładu, prof. Władimir Hntow z Uniwersytetu im. Świętych Cyryla i Metodego w Wieliko Tyrnowo, opowiedział o tradycjach związanych z obchodami święta w Bułgarii, w której nosi ono nazwę Dnia bułgarskiej oświaty, kultury i słowiańskiego piśmiennictwa i jest oficjalnym świętem narodowym. Dr Magdalena Jaszczewska przygotowała interesującą prezentację dotyczącą paremii kalendarzowych rozpatrywanych jako kod kulturowy, na którego podstawie możemy fragmentarycznie zrekonstruować kulturę materialną i duchową Polaków, Rosjan i innych narodowości.
Obchody Dni słowiańskiego piśmiennictwa i kultury przekroczyły w tym roku granice Uniwersytetu Gdańskiego. Studentki IRiSW Anna Lewińska, Paulina Wieczorek, Patrycja Minajew (studia wschodnie, opieka naukowa: dr Aleksandra Klimkiewicz) i Tatiana Manchak-Rogalska (filologia rosyjska, opieka naukowa: dr hab. Alicja Pstyga, prof. UG) wystąpiły z referatami podczas Festiwalu Słowiańskich Języków i Kultur w Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie na I Międzynarodowej Konferencji Studenckiej „Język i kultura: spojrzenie młodych”. Studentki z sukcesem reprezentowały Uniwersytet Gdański w sekcjach „komunikacja międzykulturowa” i „językoznawstwo”.
Fot. FB: @IRSW.UG, @SlawistykaUG