ATUTY KIERUNKU
Specjalizacja klasyczna nastawiona jest na pogłębianie wiedzy w obszarze antyku. Pogłębia wiedzę z zakresu późnej starożytności (Grecja jako kolebka kultury europejskiej oraz Topika antyczna), wskazując na dziedzictwo późnego antyku, antyku chrześcijańskiego w kulturze Europy (Chrześcijaństwo w kulturze europejskiej). Specjalizacja przygotowuje również do prowadzenia własnych badań oraz dyskusji nad ich wynikami (Dyskurs publiczny).
Specjalizacja neolatynistyczna natomiast służy przede wszystkim pogłębieniu wiedzy z zakresu łacińskiej literatury w Europie XV-XVIII wieku. Studenci mają okazję zapoznać się w szerokim zakresie z zagadnienia dotyczącymi zarówno regionu , w tym wiodącego miasta - Gdańska (Gdańsk jako ośrodek typograficzny i jego znaczenie dla kultury Rzeczypospolitej oraz Łacińska kultura dawnego Gdańsk), całego regionu nadbałtyckiego (Sławne księgozbiory w regionie nadbałtyckim oraz Pomorze i Bałtyk w literaturze XVI i XVII wieku), jak również poznają szczegółowo zagadnienie kształcenia europejskiego w czasach nowożytnych (Szkolnictwo europejskie w czasach nowożytnych Gdańsk).
Filologia klasyczna zapewnia znajomość grecki i łaciny pozwalającą na prowadzenie samodzielnej działalności translatorskiej i edytorskiej, przygotowuje do podjęcia pracy naukowej. Poza zdolnościami translatorycznymi, wyposaża w wiedzę niezbędną do pracy w instytucjach kultury, archiwach, wydawnictwach naukowych, a także wszędzie tam, gdzie wymagana jest znajomość świata antycznego oraz biegłość językowa, samodzielność i szybkość uczenia się. Studia filologii klasycznej powinny też być uzupełnieniem wykształcenia studentów innych kierunków humanistycznych – polonistów, kulturoznawców, historyków, muzeologów, filozofów i teologów.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
kryteria kwalifikacyjne dla absolwentów studiów wyższych w zakresie filologii klasycznej |
kryteria kwalifikacyjne dla absolwentów studiów wyższych innego kierunku |
Konkurs ocen na dyplomie – max 100 pkt.1) Oczekiwany poziom znajomości języka włoskiego to poziom B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. 1) Zasady przeliczania oceny na dyplomie na punkty określa § 12, ust. 2 i 3 Uchwały Senatu. |
1. Rozmowa kwalifikacyjna – max 50 pkt.1) Rozmowa kwalifikacyjna ma potwierdzić u kandydata znajomość języka greckiego i łacińskiego oraz wiedzę z zakresu historii, kultury i literatury antycznej. 2. Konkurs ocen na dyplomie – max 50 pkt.1) Kandydat musi wykazać się znajomością języka greckiego i łacińskiego pozwalającą na samodzielne, z użyciem słownika, tłumaczenie oryginalnych tekstów greckich i łacińskich oraz znajomością języka włoskiego na poziomie B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. 1) Zasady przeliczania oceny na dyplomie na punkty określa § 12, ust. 2 i 3 Uchwały Senatu.
|
Limit przyjęć zostanie podany po zatwierdzeniu przez Senat.