Działalność:
Organizacja konferencji naukowych:
Wydanie monografii pt. Słowiańskie inspiracje. Język, literatura, kultura, red. A. Gostomska, E. Lechocka, Gdańsk 2018
Wydanie pierwszego numeru czasopisma „Kreatywna Słowiańszczyzna”
Prowadzenie projektów promujących naukę:
Działalność:
Opiekun koła naukowego: mgr Tomomi Splisgart
Działalność:
Nasze koło naukowe zostało założone w roku akademickim 2023/2024 i mimo, że nadal jest stosunkowo małe i nowe, to prężnie działa na rzecz popularyzowania wiedzy o Kraju Kwitnącej Wiśni. Gościmy u nas często studentów z Japonii, którzy dają nam szansę poznania kultury, historii i zwyczajów w Japonii z pierwszej ręki. Koło zrzesza głównie studentów Japonistyki oraz Studiów Wschodnich, ale miejsce u nas znajdzie każdy zafascynowany mangą, anime jak i literaturą japońską oraz innymi wytworami kultury tego wspaniałego kraju. Podczas naszych spotkań zgłębiamy kulturę i popkulturę Japonii, dyskutujemy na jej temat, słuchamy prelekcji naszych koleżanek i kolegów, bierzemy udział w warsztatach - przede wszystkim się integrujemy, spędzając miło czas. Wspieramy się w trudnościach związanych z nauką języka japońskiego i tworzymy bezpieczną przestrzeń na swobodne próby rozmowy w tym języku. Co więcej, dokładamy naszą cegiełkę w organizowaniu spotkań japonistycznych na Uniwersytecie Gdańskim, na których profesorowie z innych uniwersytetów, zarówno polskich jak i japońskich, odwiedzają nasz uniwersytet. Swoją ekspertyzą rozszerzają naszą wiedzę o Kraju Wschodzącego Słońca. Przykładowo, w czerwcu gościliśmy u nas profesor Beatę Bochorodycz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pani profesor przedstawiła nam politykę bezpieczeństwa Japonii. Zaś w październiku gościliśmy na naszym uniwersytecie japoński chór „Kijanki”, z którym mieliśmy przyjemność wspólnie zaśpiewać.
Zapraszamy wszystkich, którzy kochają Japonię i wszystko, co japońskie. Zachęcamy do kontaktu przez naszego Instagrama lub Facebooka.
よろしくお願いいたします
Adres strony WWW: Pomorania
E-mail Koła: pomorania.sekretariat@gmail.com
Działalność:
Koło Naukowe „Pomorania” działające przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim jako Klub Studencki „Pomorania” zrzesza wszystkich studentów, którym bliska jest tematyka regionu pomorskiego, a zwłaszcza kaszubskiego. Samodzielnie wzbogacamy wiedzę o tym regionie, nawiązujemy kontakty i urządzamy spotkania z twórcami kultury kaszubsko-pomorskiej.
Ponadto od 1967 r. przyznajemy Medale Stolema dla najbardziej zasłużonych osób, związków bądź organizacji działających na rzecz rozwoju Kaszub i Pomorza. Przygotowujemy Konkurs Wiedzy o Pomorzu i warsztaty regionalne „Remusowa Kara” skierowane do licealistów. Organizujemy wykłady, odczyty i różnego rodzaju zajęcia, tak na uczelniach jak i szkołach średnich. Bierzemy udział w różnego rodzaju projektach naukowych, od seminariów i konferencji, zwłaszcza tych poświęconych historii, kulturze i dziedzictwu szeroko pojętego Pomorza, po zagraniczne wyprawy studyjne. Jesteśmy otwarci zarówno na nowych członków jak i nowe pomysły.
Działalność:
Koło Naukowe „Na języku” zrzesza studentów filologii polskiej oraz wszystkich zainteresowanych problematyką współczesnego języka polskiego. W ramach działalności naszego Koła staramy się podejmować czynne dyskusje na tematy nurtujące użytkowników języka polskiego. Naszym celem jest przede wszystkim pielęgnowanie dbałości o język polski i troska o jego poprawność. Nasze Koło Naukowe stanowi otwartą przestrzeń, w której każdy może podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi współczesnego języka.
Zakres działań Koła Naukowego „Na języku” obejmuje m.in.:
Adres strony WWW: Hispanoteka
E-mail Koła: skn.iberystyka@gmail.com
Działalność:
Koło Naukowe Iberystyki „Hispanoteka” skupia studentów Iberystyki oraz wszystkich miłośników Półwyspu Iberyjskiego i krajów Ameryki Łacińskiej. Język hiszpański to dla nas przede wszystkim pasja, którą chcemy rozwijać, a przy okazji dzielić się nią z innymi. Naszym celem jest promocja kultury krajów hiszpańskojęzycznych, co pragniemy osiągnąć poprzez realizację różnego rodzaju przedsięwzięć, takich jak spotkania z gośćmi czy projekty artystyczne. Działalność Koła można obserwować na blogu Hispanoteka.
Zakres działań Koła Naukowego Iberystyki „Hispanoteka” obejmuje m.in.:
Jesteśmy otwarci na nowe, bardziej lub mniej, szalone pomysły, zatem nie jest to lista zamknięta. ¡Hasta la vista!
Blog: https://hispanoteka.blogspot.com/
Działalność:
Wybrane działania Koła:
Studenci przełożyli kilkadziesiąt mów pożegnalnych skazańców z czasów panowania Tudorów i Stuartów, w ten sposób uczestnicząc w unikalnym projekcie wydawniczym. Publikacja tekstów Retoryka umierania pod redakcją naukową Olgi Kubińskiej została wysoko oceniona przez recenzentkę naukową, prof. dr hab. Martę Gibińską i ukaże się w prestiżowej serii Przygody ciała w Fundacji Terytoria.
Od zeszłego roku zajmujemy się przygotowaniem książki pod roboczym tytułem "Antologia opowiadań wiktoriańskich”. W tym rozległym przedsięwzięciu tym uczestniczą absolwenci studiów magisterskich oraz obecni studenci I i II roku II stopnia. Obecnie zaczęły się prace redakcyjne nad tekstami. Redaktorami całości tomu są: dr Filip Rudolf i dr Miłosz Wojtyna. Przełożone teksty zostały rozdzielone pomiędzy obu redaktorów. Po dokonaniu poprawek i odesłaniu tekstów z uwagami odbędą się spotkania, podczas których omówione zostaną najważniejsze problemy napotkane w trakcie prac redakcyjnych.
Działalność:
Opiekun: mgr Dominika Majkowska
Przewoodnicząca: Julita Nowacka
Działalność:
Koło naukowe Route 66 zostało reaktywowane w roku akademickim 2020/2021 przez grupę studentów, dla których amerykanistyka to coś więcej niż dziedzina nauki. To przede wszystkim pasja, którą pragniemy pielęgnować w sobie, lecz także przekazywać ją innym poprzez organizację wydarzeń propagujących kulturę, historię oraz język. Jako koło, śledzimy wszystkie aspekty związane ze Stanami Zjednoczonymi- politykę, wydarzenia kulturowe, świat filmu i książki, problemy z którymi zmagają się obywatele, sytuację na arenie międzynarodowej, oraz wiele innych. Naszym celem jest edukowanie samych siebie, aby następnie móc dzielić się wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi!
Jesteś zafascynowany wszystkim co Amerykańskie? Chciałbyś razem z nami zgłębiać kulturę Stanów Zjednoczonych? A może czujesz, że to najwyższy czas, aby odkryć Amerykę? Pozwól zabrać się na podróż słynną Route 66 i przeżyj niesamowitą przygodę!
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Social media:
Adres strony WWW: Koło Naukowe Sinologii UG
E-mail Koła: kolo.sinologiczne.ug@gmail.com
Działalność:
Działalność:
Koło Naukowe Studentów Germanistyki UG "Translator" istnieje w Instytucie Filologii Germańskiej od 2016 r. i działa pod kierunkiem dr Ewy Wojaczek. W ramach działalności naszego Koła tłumaczymy od samego początku różnego rodzaju teksty niemieckie na język polski oraz teksty polskie na język niemiecki. Jest to dla naszych studentów nie tylko forma dodatkowych ćwiczeń tłumaczeniowych, lecz także możliwość realnego przyczynienia się do upowszechniania kultury niemieckiej w Polsce oraz kultury polskiej w Niemczech. Większość przetłumaczonych przez nas tekstów (2-3 przekłady najbardziej znanych niemieckich i polskich kolęd, które nie doczekały się dotąd swojego oficjalnego tłumaczenia) jest bowiem regularnie co roku publikowana w naszej „Gazecie Uniwersyteckiej”, na facebookowej stronie naszego Instytutu oraz na kilku portalach internetowych poświęconych problematyce tłumaczeniowej oraz aktywności studenckiej. Dzięki temu nasze tłumaczenia docierają więc do wielu odbiorców nie tylko w obu wymienionych już krajach, lecz także na całym niemal świecie, a o naszej działalności dowiadują się nie tylko nasi studenci i pracownicy, lecz także studenci i pracownicy innych polskich, a nawet zagranicznych uczelni. Ponadto co roku jesteśmy aktywnymi uczestnikami Dni Otwartych UG, podczas których prezentujemy prace naszego Koła oraz organizujemy konkurs translatoryczny.
W ramach działalności naszego Koła podejmujemy się także nieco ambitniejszych zadań, które w dużej mierze również związane są z tłumaczeniami. Od 2019 roku pracujemy nad dużym projektem naukowym, który ma ukazać podobieństwa i różnice kilkunastu najważniejszych cyklicznych (corocznych) uroczystości i wydarzeń kulturalnych w Polsce i Niemczech. Owoc naszej pracy zamierzmy wydać w postaci dwujęzycznej publikacji, opatrzonej adekwatnymi do danego tematu zdjęciami. Będzie ona swoistym kompendium wiedzy na temat kultury niemieckiej i polskiej o charakterze porównawczym. Praca nad nią wymaga dużo czasu, ponieważ ta wieloautorska publikacja jest bardzo obszerna, a poszczególne jej rozdziały opracowują członkowie naszego Koła w bardzo różnym tempie.
Działalność:
Adres strony WWW: Linguana
E-mail Koła: redakcja.linguana@gmail.com
Działalność:
Opiekun koła naukowego:
Adres strony WWW: Linguana
Działalność:
Koło Naukowe Tłumaczeń Specjalistycznych LINGUANA działa przy Katedrze Translatoryki w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki. Formalnie rozpoczęło działalność w październiku 2005 r. pod opieką dr hab. Łucji Biel, choć nieformalnie istnieje od 2004 r. Celem członków LINGUANY jest zgłębianie tajników tłumaczeń specjalistycznych. Od 2016 r. skupiamy się głównie na lokalizacji (choć nie tylko).
Oprócz regularnych spotkań o charakterze warsztatowym, Koło angażuje się w działania promujące Katedrę. Braliśmy udział w Targach Akademia, Dniach Kariery, Dniach Otwartych Translatoryki, a także regularnie pomagamy w organizacji konferencji na naszym Wydziale. Planujemy angażować się w coraz poważniejsze projekty tłumaczeniowe. W Kole dzielimy się zadaniami, tak żeby każdy miał coś do roboty. Pomagamy sobie nawzajem; wyjadacze uczelniani wspierają nowicjuszy w ich codziennej walce.
Wybrane działania Koła LINGUANA:
Adres strony WWW: Symultana
E-mail Koła: symultana@outlook.com
Działalność:
Studenckie Koło Naukowe Symultana powstało w maju 2013 roku w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki, a w bieżącym roku akademickim konstytuowało się na nowo. Miało to miejsce wraz z rozpoczęciem semestru letniego roku akademickiego 2020/2021 po krótkiej przerwie, która wynikała z faktu, że dotychczasowi członkowie Symultany opuścili już mury Uniwersytetu Gdańskiego (są absolwentami naszego kierunku).
Obecni członkowie Koła to studenci filologii angielskiej, specjalności translatorycznej (Translatoryki Anglistycznej). Mamy w swoich szeregach zarówno studentów pierwszego, jak i drugiego stopnia tego kierunku. Jednakże do Koła zapraszamy studentów dowolnych kierunków, którzy zainteresowani są wszelkimi formami tłumaczeń ustnych. W przeszłości byli to np. studenci translatoryki i lingwistyki stosowanej.
Władze Koła:
Spotykamy się regularnie na cotygodniowych ćwiczeniach z tłumaczeń ustnych. Podczas spotkań Koła przeprowadzane są praktyczne ćwiczenia z tłumaczeń symultanicznych oraz konsekutywnych. W miarę możliwości na spotkania zapraszani są doświadczeni tłumacze konferencyjni.
Uczestniczymy w konferencjach. Całkiem niedawno (22-23 kwietnia 2021) byliśmy na konferencji naukowej „Między słowami. Między światami” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz na konferencji Young Linguists’ Meeting w Poznaniu (23-25 kwietnia 2021), a także „Between.Pomiędzy” (10-16 maja 2021).
Podczas Dnia Otwartego Translatoryki Koło Symultana gotowe jest przeprowadzić warsztaty pokazowe dla gości, np. licealistów, jak miało to miejsce w przeszłości.
Przed pandemią wszystkie spotkania Koła Symultana odbywały się w nowoczesnym laboratorium do tłumaczeń ustnych, wyposażonym w kabiny konferencyjne dla tłumaczy oraz cyfrowe pulpity tłumacza. Podczas pandemii spotykamy się zdalnie, do ćwiczeń wykorzystując platformę MS Teams i, o ile to możliwe, oprogramowanie Sanko Connect będące cyfrową wersją systemu do nauki m.in. tłumaczeń ustnych.
Sztandarowym projektem Koła jest projekt „Audiodeskrypcja po studencku” (to inicjatywa skierowana do środowiska osób niewidomych, niedowidzących i niesłyszących, która doczekała się już sześciu edycji); większość edycji projektu powstała z udziałem Członków Koła Symultana. Projekty Koła zaowocowały również już kilkoma pracami magisterskimi, co podkreśla naukowy charakter działalności Koła.
Poza tym Członkowie Symultany wielokrotnie zapewniali obsługę tłumaczeniową wydarzeń organizowanych na uczelni (i nie tylko), np. WAVE with TEDxUniversityofGdansk, które odbędbyło się 11 czerwca 2021 roku na naszym Wydziale. TED to znana na całym świecie marka konferencji popularnonaukowych słynących z progresywnego i multidyscyplinarnego charakteru; jest to ogromne wyróżnienie dla naszej Uczelni i bardzo nam miło, że będziemy wspomagać to wydarzenie od strony tłumaczeniowej.
Adres strony WWW: Teoretycy Literatury
E-mail Koła: kntl.ug@gmail.com
Działalność:
W chwili obecnej dominujące działania Koła obejmują:
Działalność:
Opiekun: Marta Hajdyła
Opiekun pomocniczy (sekcja szwedzka): mgr Tomas Ölmelid
Koło, po dwóch latach przerwy, wznowiło działalność przy Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki w roku akademickim 2021/22. W spotkaniach uczestniczą osoby studenckie z trzeciego roku studiów licencjackich oraz pierwszego i drugiego roku studiów II stopnia. Domyślnie koło składa się z czterech sekcji, zaś każda z nich skupia się na innym języku nordyckim: norweskim, szwedzkim, duńskim lub fińskim. Sekcje działają niezależnie od siebie, a każda z nich posiada własnego opiekuna.
Spotkania mają charakter praktyczny – w ramach uczestnictwa w kole zajmujemy się tłumaczeniami ustnymi w nowoczesnych, specjalistycznych kabinach. Praktykujemy m.in. symultaniczne przekłady wypowiedzi seminaryjnych i dyskusji, tłumaczenia materiałów audiowizualnych in vivo, tłumaczenia konsekutywne, ale także poznajemy tajniki higieny pracy głosem i pracy z mikrofonem. Zajęcia składają się również z dyskusji, w których wzajemnie oceniamy swoje tłumaczenia oraz analizujemy fragmenty nagrań zawodowych tłumaczeń symultanicznych np. dla ONZ czy Unii Europejskiej.
Istotnym elementem działalności koła jest to, że materiały i tematyka zajęć podlegają całkowicie pod wybór uczestniczących, dzięki czemu ćwiczymy dokładnie to, co najbardziej nas interesuje i czego w danym momencie potrzebujemy. Osoby uczestniczące w kole mają także okazje do tłumaczenia wykładów i wystąpień w ramach konferencji i wydarzeń odbywających się na uniwersytecie.
W roku akademickim 2021/22 członkowie sekcji norweskiej mieli możliwość tłumaczenia symultanicznego całodniowej konferencji z okazji Dnia Tłumacza, która została zorganizowana 11.05.2022 przez Instytut Skandynawistyki i Fennistyki.
Adres strony WWW: Pozytywnie Zakręceni
E-mail Koła: sylwia.karpowicz-slowikowska@ug.edu.pl
Działalność:
Koło Naukowe „Pozytywnie Zakręconych” jest kołem skupiającym miłośników polskiej literatury XIX wieku. Nasze zainteresowania obejmują epokę romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. W literaturze szukamy tego, co fascynujące i silnie oddziałujące na czytelniczą wyobraźnię. Przyglądamy się utworom mniej znanym, tym od lat istniejącym poza czytelniczym obiegiem. Interesuje nas to, co nietypowe i wykraczające poza tradycyjne schematy myślowe. Naszym celem jest wypracowywanie nowych czytelniczych perspektyw, re-interpretacja tzw. literackiego kanonu XIX wieku.
Spotykamy się z comiesięczną częstotliwością z wykładowcami cieszącymi się szczególnym autorytetem w zakresie danego tematu. W naszych zebraniach biorą udział młodzi fascynaci literaturoznawstwa reprezentujący różne szczeble rozwoju naukowego.
Organizujemy konferencje i obozy naukowe, a ich pokłosiem są publikacje książkowe opracowywane w Wydawnictwie Uniwersytetu Gdańskiego:
Od lat bierzemy udział w projekcie pn. „Uniwersytet dla szkoły”, którego celem jest popularyzacja języka, kultury i literatury polskiej. Współpracujemy z trójmiejskimi szkołami, realizując wspólne projekty i organizując okolicznościowe wydarzenia m.in.:
Byliśmy pomysłodawcami oraz wykonawcami dwóch edycji (2015 i 2016) warsztatów dla maturzystów – „Ostatni dzwonek”. W gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego studenci i doktoranci przeprowadzili cykl bezpłatnych wykładów powtórkowych, pomocnych w przygotowaniach do ustnego i pisemnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego.
Współpracujemy z gdańskim oddziałem Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza
Nasze spotkania odbywają się w pokoju 3.21, a o ich temacie i lekturach informują zawsze wywieszane z wyprzedzeniem czasowym plakaty.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas i zasilenia naszych szeregów!
W roku 2023 planujemy spotkania wokół następujących tematów:
E-mail Koła: kolo.lustro@gmail.com
Działalność:
Opiekun koła naukowego: dr Liliana Kalita: liliana.kalita@ug.edu.pl
Przewdniczący koła: Julia Szczepańska: j.szczepanska.279@studms.ug.edu.pl
Zastępca: Jakub Ostrowski: j.ostrowski.222@studms.ug.edu.pl
Koło istnieje od 2021 roku i zrzesza studentów i doktorantów rożnych kierunków i uczelni, pragnących działać w obszarze szeroko rozumianej kultury scenicznej i nie tylko.
Koło Naukowe Lustro zajmuje się szeroko rozumianą działalnością sceniczną, w ramach której odbywają się warsztaty teatralne, które mają na celu przygotowanie uczestników do działań aktorskich i wystąpień publicznych. Zbieramy wokół siebie osoby amatorsko związane z działalnością teatralną, aktorską oraz tych, którzy dopiero pragną zacząć swoją przygodę z tą formą wyrazu artystycznego. Na warsztatach podejmowana jest praca nad odwagą sceniczną, różnymi formami ruchu, ćwiczenia głosowe, podstawy warsztatu improwizacji i inne. Grupa pracuję nad scenariuszami autorskimi jak i dramaturgicznym opracowaniem istniejących już tekstów, przygotowuje spektakle teatralne. Koło integruje studentów z różnych wydziałów. Różnorodna grupa pozwala na wymianę myśli i poglądów artystycznych, które skutkują powstawaniem ciekawych i rozwijających warsztatów oraz projektami kolejnych spektakli.
Rok 2024 to moment, kiedy planowana jest premiera największego (jak dotychczas) spektaklu teatralnego.
Najważniejsze wydarzenia:
- Dni Otwarte UG - kwiecień 2022 - oprowadzanie maturzystów po Kampusie UG.
- Spektakl „Postać w okręgu” – kwiecień 2022.
- Prapremiera spektaklu pt. „Chłód” – kwiecień 2023
- Organizacja Gdańskiego Pokazu Spektakli Studenckich – 12.05.2023. Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona Wydział Filologiczny UG. Udział ze spektaklami: „Kapłanka”, „Chłód”, „Lustra”.
Opis działalności Koła:
Rok 2023 był bardzo intensywny dla Koła Naukowego "Lustro". Cała działalność koła opierała się na cotygodniowych warsztatach teatralnych prowadzonych przez Julię Szczepańską. Warsztaty mają na celu nie tylko opracowywanie nowych przedsięwzięć, ale również przyswajanie przez uczestników teorii i idei teatralnych. Aktywna praca nad aparatem mowy oraz ruchu to dla aktora jedno z ważniejszych zadań, które pozwalają na tworzenie nowych koncepcji oraz rozwiązań scenicznych i aktorskich. Każde warsztaty zwieńczone były improwizowanymi lub półimprowizowanymi etiudami, w czasie wykonywania których uczestnicy mogli wykorzystać nabytą wcześniej wiedzę i umiejętności.
Roczna praca zaowocowała możliwością wystawienia dwóch autorskich spektakli: "Chłodu" oraz "Luster". Pierwszy ze spektakli miał prapremierę 19.04.2023 roku na którą zaproszeni zostali, przyjaciele, rodzina, prowadzący z równych wydziałów. Prapremiera miała na celu przeprowadzenie późniejszej rozmowy na temat sztuki, zebranie informacji zwrotnych na temat treści, gry aktorskiej oraz rozwiązań scenicznych, które mogły pomóc w dopracowaniu całości przed oficjalną premierą.
Premiery zarówno "Chłodu", "Luster" jaki i "Kapłanki" (Spektaklu w reżyserii Aleksandry Knitter, który realizowany był w ramach pracy licencjackiej, w wykonaniu aktorów z "Lustra") odbyły się 12.05.2023 roku w sami teatralnej im. prof. Jerzego Limona w budynku Neofilologii. Pokaz studencki zorganizowany był przez jedną z aktorek KN Lustro w ramach pracy licencjackiej. Konsekwencją przeglądu było powstanie nagrań spektakli, które w czerwcu 2023 roku zostały wysłane razem ze zgłoszeniem do Festiwalu PSTRO (Przegląd Studenckich Teatralnych Realizacji Offowych) organizowanego na deskach Teatru Miniatura we współpracy z ACK Alternator. Grupa Teatralna "Lustro" zakwalifikowała się do wzięcia udziału w przeglądzie, który odbił się 13.10.2023 roku. Ze względu na udaną współprace z Teatrem Miniatura oraz ACK Alternator studenci biorący udział w spektaklach oraz pomagający w ich tworzeniu wzięli udział w profesjonalnych warsztatach aktorskich z pracy z ciałem oraz budowaniu psychologii postaci, które prowadzili profesjonalni aktorzy.
Działalność:
Działalność:
Naukowe Koło Logopedów, działające w Instytucie Logopedii UG, zrzesza młodych pasjonatów logopedii, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę, zdobyć doświadczenie praktyczne podczas zajęć dodatkowych na studiach, a także dzielić się nim z innymi.
Poprzez swoją działalność staramy się szerzyć świadomość o dziedzinie, jaką jest logopedia. Współpracujemy z kołami naukowymi Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, co pozwala na dzielenie się wiedzą i umiejętnościami nabywanymi w czasie studiów oraz daje możliwość nabywania zdolności działania w zespole interdyscyplinarnym. W swoich działaniach nie zapominamy o dzieciach i ich rodzicach. Działania z zakresu profilaktyki logopedycznej pozwalają nam na budowanie świadomości na temat rozwoju dziecka, wspierania rozwoju mowy, powstawania wad wymowy nie tylko u rodziców, ale także ich pociech.
Dzięki członkostwu w Ogólnopolskim Zrzeszeniu Naukowych Kół Logopedycznych nawiązaliśmy współpracę z Kołami Naukowymi z innych miast, m.in. Warszawy, Poznania, Krakowa.
Dodatkowo, w ramach działalności Naukowego Koła Logopedów bierzemy udział w interdyscyplinarnych konferencjach naukowych w różnych częściach Polski, nie tylko w roli słuchaczy, ale również prelegentów.
Cyklicznie organizujemy dla członków Koła warsztaty prowadzone przez doświadczonych logopedów praktyków, studentów oraz naukowców zarówno z dziedziny logopedii, jak i innych nauk, np. medycznych i pedagogicznych.
Nasza aktywność daję szansę na poznanie wielu aspektów działalności logopedycznej i uświadamia, że „logopedia to więcej niż myślisz”!
Działalność:
Opiekunowie
W ramach prac Koła tłumaczymy różne teksty literackie, np. powieści, poezję, literaturę dla dzieci, dramaty. Każda linia językowa - duńska, szwedzka, norweska i fińska - pracuje we własnym zakresie i na własnych warunkach (wybór tekstów do tłumaczenia, podział na grupy, organizacja pracy). Dlatego każdy, zarówno samotnik jak i ktoś chętny do pracy w grupie, może pracować tak, jak lubi.
Dzięki takiemu systemowi pracy nawet studenci pierwszego roku mogą odnaleźć się w Naukowym Kole Tłumaczy Literatur Nordyckich. Dodatkowo, praca tłumaczeniowa pomaga w rozwijaniu umiejętności językowych.
Efekty naszej działalności co roku prezentujemy na konferencji w Instytucie Skandynawistyki i Fennistyki UG, a niektóre przekłady ukazują się drukiem.
Adres strony WWW: Projektor
E-mail Koła: projektorug@gmail.com
Działalność:
Głównym założeniem, jakie ma realizować Koło jest stworzenie możliwości i odpowiednich warunków dla studentów Zarządzania instytucjami artystycznymi do stopniowego wykorzystywania teoretycznej wiedzy zdobytej na zajęciach w sposób praktyczny. Koło jest otwarte na wszystkich studentów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy chcieliby zdobywać doświadczenie w organizacji wydarzeń artystycznych i kulturalnych, wykorzystując też własną wiedzę z różnorodnych dziedzin nauki.
Działalność Koła opiera się na organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych (takich jak wystawy, warsztaty, projekty edukacyjne, pokazy sztuk performatywnych etc.), a także spotkań z twórcami lub praktykami związanymi z pracą w obszarze kultury. Organizacja takich spotkań jest zarówno możliwością do rozwoju umiejętności praktycznych, jak i pogłębienia wiedzy teoretycznej przekazywanej przez zaproszonych gości. Chcielibyśmy zachęcać do udziału w nich wszystkich studentów naszego kierunku, a także inne osoby zainteresowane prezentowanymi zagadnieniami.
Działalność członków Koła skupia się wokół organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Obejmuje ona wspólne omawianie potrzeb społecznych oraz powstałych pomysłów, planowanie etapów wydarzeń, rozwiązywanie możliwych do napotkania problemów. Odbywa się przy stałych konsultacjach z opiekunem koła. Ważnym elementem spotkań jest też wymiana doświadczeń między członkami Koła oraz przekazywanie swoich spostrzeżeń na temat dotychczasowej działalności studentom niższych roczników. Istotnym elementem działalności Koła jest też współpraca z innymi kołami naukowymi.
E-mail Koła: lomonosow.ug@gmail.com
Działalność:
Studenckie Koło Naukowe „Łomonosow” od 2003 roku przyjmuje pod swoje skrzydła pasjonatów języka i kultury rosyjskiej. Działalność Koła skupia się na pogłębianiu wiedzy na temat kultury krajów leżących za wschodnią granicą Polski, w szczególności Rosji, Białorusi i Ukrainy. Oprócz tego Koło angażuje się w organizację zajęć mających na celu nauczanie języka rosyjskiego wybranych grup zawodowych i społecznych; uczestnictwo w seminariach poświęconych tematyce i metodom nauczania języka obcego; lekcje pokazowe w szkołach w Trójmieście przybliżające uczniom język i kulturę Rosji; uczestnictwo w wystawach, debatach i innych przedsięwzięciach związanych z tematyką języka rosyjskiego. Zawsze staramy się, aby członkowie Koła mieli szansę na obcowanie z „żywym” językiem, dlatego często bierzemy udział w wykładach prowadzonych przez native speakerów. Zawsze jesteśmy otwarci na nowe pomysły i propozycje członków Koła i staramy się zapewnić pozytywne wrażenia.
Działalność:
Opiekun Koła Naukowego: dr Roksana Zgierska
Studenckie Koło Naukowe „Words of Wisdom” zrzesza miłośników literatury, którzy pragną dzielić się swoimi rozważaniami w gronie innych czytelników. Głównym celem koła jest pogłębianie wiedzy o literaturze, które odbywa się podczas regularnych spotkań, na których to omawiana jest literatura światowa – zarówno współczesna jak i klasyczna. W ramach koła, organizowane będą warsztaty związane z historią twórczości literackiej. By poszerzyć perspektywy uczestników, koło ma w planach zaprosić przedstawicieli kręgu literackiego z inicjatywą przeprowadzenia prezentacji i rozmów, a także potencjalnych wywiadów z pisarzami i tłumaczami. Koło jest otwarte na studentów wszystkich kierunków, którzy gotowi są na odkrywanie magicznego świata książek.
Adres strony WWW: Klasyczni na UG
E-mail Koła: sknfkim@gmail.com
Działalność:
Adres strony WWW: Mozaika
E-mail Koła: kolo.naukowe.mozaika@gmail.com
Działalność:
Adres strony WWW: Aoryst
E-mail Koła: kolo.aoryst@studms.ug.edu.pl
Działalność:
Koło zrzesza studentów zainteresowanych problemami szeroko rozumianego dziedzictwa słowiańskiego, w tym przede wszystkim językami dawnymi: praindoeuropejskim, prasłowiańskim, starocerkiewnosłowiańskim, staroruskim, staropolskim i in. Działalność Koła ma także sprzyjać pogłębianiu zainteresowań naukowych studentów oraz umożliwić realizację własnych celów badawczych.
Swoją działalność rozpoczęło w marcu 2018 roku. Koło prężnie działa i jest otwarte na nowych członków. Co robimy? Zapraszamy ciekawych badaczy z UG i innych ośrodków naukowych, oglądamy i komentujemy wykłady znanych naukowców rosyjskich, omawiamy książki związane z tematyką naszych badań, przygotowujemy wystawy, przedstawienia i… świetnie się bawimy!
Wybrane działania Koła „Aoryst”:
Spektakle:
Kanał „Aorystu” na YT – projekt „Sensacje lat minionych”: https://www.youtube.com/@aoryst5605
Wystawy:
Grudzień 2018 – styczeń 2019 – „Codzienność Słowian: zapiski na korze brzozowej”
Udział w konferencjach:
Aoryst w mediach społecznościowych: